Jak zorganizować czas z małym dzieckiem

Narodziny małego dziecka zwykle powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie chwila zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak może mijać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara zasada mówi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po porodzie to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się brudnymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w korytarzu. Wszelkie domowe porządki mogą zostać odłożone na później. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie bez przerwy chciał picia. W pierwszych dniach na świecie dziecko nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz odstęp wyniesie kilka godzin, a następnie dziecko będzie chciało jeść co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna sterować życiem świeżo upieczonej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień niemowlaka każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w czasie drzemki dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie martw się, jeśli na początku dbanie o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem.